Past Award Winners

RRC Media Roll of Honour:

  • 1986 - Stewart MacPherson, Maurice Smith, Jack Wells
  • 1987 - Eddie Armstrong, Scotty Harper, Vince Leah
  • 1988 - Ralph Allen, Jack Matheson, Al Vickery
  • 1989 - Hugh Allan, Johnny Buss, Don Wittman
  • 1990 - Ralph Bagley, Dallis Beck, Ed Dearden
  • 1991 - Bob Picken, Bob Moir, Hal Sigurdson
  • 1992 - Ernie Nairn, John Robertson, Gorde Hunter
  • 1993 - Reyn Davis, Ron Meyers
  • 1994 - Barbara Huck, Harold Loster
  • 1995 - Laurie Artiss, Bob Irving
  • 1996 - Allan Besson, Scott Oake
  • 1997 - Francois Riopel, Brian Swain
  • 1998 - Glen Dawkins, Robb Glazer
  • 1999 - Ken Kobelka, Joe Pascucci
  • 2000 - Dave Supleve, Vic Grant, Ken Nicolson
  • 2001 - Marvin McDonald
  • 2002 - Marcel Gauthier, Brian Marshall
  • 2003 - Keith McMahon
  • 2004 - Scott Taylor
  • 2005 - Harvey Rosen
  • 2006 - Moe Cartman
  • 2007 - George Johnson, Mike Jones
  • 2008 - Rod Black, Jim Coleman, Scott Young
  • 2009 - Jim Bender, Ed Tait
  • 2010 - Jeff Blair, Ashley Prest
  • 2011 - Clayton Dreger
  • 2012 - Tim Campbell
  • 2013 - Paul Edmonds
  • 2014 - Judy Owen
  • 2014 - Daren Millard
  • 2015 - Patti Dawn Swansson
  • 2015 - Bruce Luebke
  • 2016 - Shawn Churchill
  • 2016 - Dave Komosky

MSSA Jack Matheson Memorial Award:

  • 2003 - Adam Wazny
  • 2004 - Julie Horbal, Chris Kitching
  • 2005 - Keith Borkowsky, Sheri Lamb, Chad Scarsbrook
  • 2006 - Brenton Driedger
  • 2007 - Erin Carter, Derek Jory, Matthew Kruchak
  • 2008 - Derek Jory, Eric MacKenzie, Scott Unger
  • 2009 - Darren Cameron, Brenlee Coates, Sean Grassie
  • 2010 - Steven Dreger, Joel Marcoux, Kalen Qually
  • 2011 - Steven Dreger, Kirk Fraser, Keith McCullough
  • 2012 - Emily Doer, Andrew Parker
  • 2013 - Andrew Evans, Ian Froese, Ryan Kessler
  • 2014 - Marc Lagace
  • 2015 - Zach Peters, Scott Billeck
  • 2016 - Danielle Doiron

Male & Female Athletes of the Year - Ches McChance Trophy:

  • 1956 - Bill Mosienko (hockey)
  • 1957 - Gerry James (football)
  • 1958 - Jack Smyth (track & field)
  • 1959 - George Knudson (golf)
  • 1960 - George Knudson (golf)
  • 1961 - Ted Homenuik (golf)
  • 1962 - Bobby King (five-pin bowling)
  • 1963 - Claudia McPherson (swimming)
  • 1964 - Billy Cooper (football)
  • 1965 - Doreen McCannell (speed-skating)
  • 1966 - Paul Yoshimasu (10-pin bowling)

Male Athletes of the Year:

  • 1967 - Ken Nielsen (football)
  • 1968 - Jimmy Doyle (golf)
  • 1969 - Bobby Kraemer (football)
  • 1970 - Don Duguid (curling)
  • 1971 - Don Duguid (curling)
  • 1972 - Brian Phillips (swimming)
  • 1973 - Ron Chipperfield (hockey)
  • 1974 - Brian Phillips (swimming)
  • 1975 - Bobby Clarke (hockey)
  • 1976 - Martin Riley (basketball)
  • 1977 - Gord Paterson (football)
  • 1978 - Danny Halldorson (golf)
  • 1979 - Irwin Driedger (horse racing)
  • 1980 - Danny Halldorson (golf)
  • 1981 - Butch Goring (hockey)
  • 1982 - Tim McIsaac (swimming - disabled)
  • 1983 - Mark Berger (judo)
  • 1984 - Merv Deckert (handball)
  • 1985 - Todd Fanning (golf)

MSSA Male Athlete of the Year Awards:

  • 1986 - Joe Poplawski (football)
  • 1987 - Donny Lalonde (boxing)
  • 1988 - Bob Cameron (football)
  • 1989 - Alf Wurr, Jr. (wrestling)
  • 1990 - Chris Weber (track & field)
  • 1991 - Ed Belfour (hockey)
  • 1992 - Rob McMillan (golf)
  • 1993 - Rob McMillan (golf)
  • 1994 - Sherman Greenfeld (racquetball)
  • 1995 - Todd Kabel (horse racing)
  • 1996 - Rob McMillan (golf)
  • 1997 - Dale Goehring (golf)
  • 1998 - Sherman Greenfeld (racquetball)
  • 1999 - Cory Koskie (baseball)
  • 2000 - Glen Hnatiuk (golf)
  • 2001 - Cory Koskie (baseball)
  • 2002 - Israel Idonije (football)
  • 2003 - Rob Giesbrecht (hockey/softball)
  • 2004 - Todd Kabel (horse racing)
  • 2005 - Eric Fehr (hockey)
  • 2006 - Cory Koskie (baseball)
  • 2007 - Jonathan Toews (hockey)
  • 2008 - Jay Lyon (archery)
  • 2009 - Jon Montgomery (skeleton)
  • 2010 - Jonathan Toews (hockey)
  • 2011 - Andrew Harris (football)
  • 2012 - Andrew Harris (football)
  • 2013 - Jonathan Toews (hockey)
  • 2014 - Jonathan Toews (hockey)
  • 2015 - Jonathan Toews (hockey)
  • 2016 - David Onyemata (football)

Female Athletes of the Year - Errick Willis Trophy:

  • 1967 - Irene Miller (wheelchair sport)
  • 1968 - Ann Walton (swimming)
  • 1969 - Judy Peake (badminton)
  • 1970 - Sylvia Burka (speed-skating)
  • 1971 - Donna Monchak (five-pin bowling)
  • 1972 - No winner declared
  • 1973 - Sylvia Burka (speed-skating)
  • 1974 - Donna Wruth (wheelchair sport)
  • 1975 - Sylvia Burka (speed-skating)
  • 1976 - Sylvia Burka (speed-skating)
  • 1977 - Sylvia Burka (speed-skating)
  • 1978 - Monica Goermann (gymnastics)
  • 1979 - Monica Goermann (gymnastics)
  • 1980 - Sylvia Burka (cycling)
  • 1981 - Tanya Brothers (track & field)
  • 1982 - Bonnie Wittmeier (gymnastics)
  • 1983 - Jamie Hancharyk (volleyball)
  • 1984 - Connie Laliberte (curling)
  • 1985 - Ruth Burchuk (volleyball)

MSSA Female Athlete of the Year Awards:

  • 1986 - Joanne Mucz (swimming - disabled)
  • 1987 - Joanne Mucz (swimming - disabled)
  • 1988 - Theresa Brick (track & field)
  • 1989 - Kim Bertholet (basketball)
  • 1990 - Angela Chalmers (track & field)
  • 1991 - Susan Auch (speed-skating)
  • 1992 - Joanne Mucz (swimming - disabled)
  • 1993 - Tanya Dubnicoff (cycling)
  • 1994 - Susan Auch (speed-skating)
  • 1995 - Colleen Miller (rowing)
  • 1996 - Clara Hughes (cycling)
  • 1997 - Terri-lee Johannesson (basketball)
  • 1998 - Susan Auch (speed-skating)
  • 1999 - Tanya Dubnicoff (cycling)
  • 2000 - Kirby Cote (swimming - disabled)
  • 2001 - Jennifer Botterill (hockey)
  • 2002 - Cindy Klassen (speed-skating)
  • 2003 - Cindy Klassen (speed-skating)
  • 2004 - Kirby Cote (swimming - disabled)
  • 2005 - Cindy Klassen (speed-skating)
  • 2006 - Cindy Klassen (speed-skating)
  • 2007 - Delaney Collins (hockey)
  • 2008 - Michelle Stilwell (wheelchair athletics)
  • 2009 - Jennifer Saunders (racquetball)
  • 2010 - Clara Hughes (speed-skating)
  • 2011 - Chantal VanLandeghem (swimming)
  • 2012 - Desiree Scott (soccer)
  • 2013 - Breanne Siwicki (swimming)
  • 2014 - Jocelyne Larocque (hockey)
  • 2015 - Chantal VanLandeghem (swimming)
  • 2016 - Chantal VanLandeghem (swimming)

Team of the Year - Maurice Smith Memorial Award:

  • 1985 - Bob Ursel (curling)
  • 1986 - Manitoba Olympics (wrestling)
  • 1987 - University of Winnipeg (women's volleyball)
  • 1988 - Winnipeg Blue Bombers (football)
  • 1989 - Brandon University (men's basketball)
  • 1990 - Winnipeg Blue Bombers (football)
  • 1991 - University of Manitoba (women's volleyball)
  • 1992 - Winnipeg Fury (soccer)
  • 1993 - University of Winnipeg (women's basketball)
  • 1994 - University of Winnipeg (women's basketball)
  • 1995 - Kerry Burtnyk (curling)
  • 1996 - Jeff Stoughton (curling)
  • 1997 - Smitty's Women (fastpitch)
  • 1998 - University of Winnipeg (men's volleyball)
  • 1999 - Jeff Stoughton (curling)
  • 2000 - Lucania (soccer)
  • 2001 - Winnipeg Blue Bombers (football)
  • 2002 - David Hamblin (curling)
  • 2003 - University of Manitoba (men's volleyball)
  • 2004 - Brandon Wheat Kings Midget (hockey)
  • 2005 - Jennifer Jones (curling)
  • 2006 - University of Manitoba (football)
  • 2007 - University of Manitoba (football)
  • 2008 - Jennifer Jones (curling)
  • 2009 - Manitoba Moose (hockey)
  • 2010 - Jennifer Jones (curling)
  • 2011 - Jeff Stoughton (curling)
  • 2012 - Winnipeg Goldeyes (baseball)
  • 2013 - Jennifer Jones (curling)
  • 2014 - Jennifer Jones (curling)
  • 2015 - Portage Terriers (hockey)
  • 2016 - Winnipeg Goldeyes (baseball)

Winnipeg Free Press Dallis Beck Good Guy/Good Gal Award:

  • 1991 - Don Hornby
  • 1992 - Larry Robinson
  • 1993 - Sam Katz
  • 1994 - Aubrey Ferris
  • 1995 - Sharon Gulyas
  • 1996 - Richard Nairn
  • 1997 - Donald Craig
  • 1998 - Jim Ernst
  • 1999 - Carey Lasuik
  • 2000 - Susie Sourwine
  • 2001 - Fred Reichhardt
  • 2002 - Lisa Tinley
  • 2003 - Frank McKinnon
  • 2004 - Resby Coutts
  • 2005 - Kim Davis
  • 2006 - Rick Dillabough
  • 2007 - Scott Brown
  • 2008 - Chris Zuk
  • 2009 - Bill Wedlake
  • 2010 - Jonathan Green
  • 2011 - Darren Dunn
  • 2012 - Hector Vergara
  • 2013 - Morris Glimcher
  • 2014 - Don Baizley
  • 2015 - Brian Dobie
  • 2016 - "Dancing Gabe" Langlois

Ron Meyers Memorial Award:

  • 2011 - Kevin Braun & Melanie Edel
  • 2012 - Allison Baergen & Matthew Gillis

Cactus Jack Wells Impact Award:

  • 2012 - Winnipeg Goldeyes
  • 2013 - BBB Inc. for the opening of Investors Group Field
  • 2014 - Jennifer Jones curling team winning Olympic gold medal
  • 2015 - Winnipeg Jets playoff appearance
  • 2016 - NHL Heritage Classic